Go to main navigation Navigation menu Skip navigation Home page Search

Nyheter

Européernas välbefinnande påverkas av amerikanska val, visar ny studie

05 december 2024
Det amerikanska presidentvalet påverkar inte bara amerikaner – det har också en märkbar effekt på välmåendet i Europa. En ny studie från Handelshögskolan i Stockholm visar att européernas lycka, livstillfredsställelse och optimism förändrades i samband med valresultatet, på liknande sätt som i USA.

Konst och hälsa i fokus för Handelshögskolans entreprenörer: 10 nya bolag antas till SSE Business Lab

14 oktober 2024
Handelshögskolan i Stockholm har ett långtgående engagemang för både konstverk och välmående. Nu märks satsningarna även på lärosätets startupinkubator: fler än hälften av de nya idéerna är konst- och hälsofokuserade.

Nytt banksamarbete öppnar dörren för världsunik forskning om välbefinnande och välfärd

20 juni 2024
Hur främjar vi välmående, välfärd och lycka? Swedbank, Sveriges Sparbanker och Handelshögskolans Center for Wellbeing, Welfare and Happiness inleder nu ett samarbete för att öka kunskapen om vad som bygger välbefinnande och etablera nya, mänskligare perspektiv på ekonomi.

Lycka på schemat för alla nya Handelsstudenter

15 maj 2024
Handelshögskolan i Stockholm tar ett stort steg framåt för att främja välbefinnande och välmående bland sina studenter. Från och med höstterminen erbjuds alla nya kandidatstudenter en intensivkurs i lycka och välmående – en världsunik satsning i sitt slag.